Zakup klasyka – na co zwrócić uwagę?

Zakup klasyka – na co zwrócić uwagę?

Zakup klasyka – na co zwrócić uwagę?

Samochody klasyczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W zależności od własnych upodobań, budżetu oraz aktualnej sytuacji na rynku wybór odpowiedniego klasyka może okazać się nieoczywisty. Aby móc w pełni cieszyć się z takiego zakupu należy odpowiedzieć sobie przynajmniej na kilka podstawowych pytań, o których opowiemy w poniższym artykule.

Corvette C1

Jaki model klasyka wybrać?

Chęć zakupu samochodu klasycznego może być spowodowana różnymi czynnikami. Dla jednych będzie to tylko hobby, dla innych spełnienie marzeń, a jeszcze inni potraktują to jako sposób na inwestycję. Każda z tych grup będzie nastawiona na nieco inne modele. Jeśli poszukujesz samochodu klasycznego, który ma spełnić Twoje marzenia to oczywistym jest, że będzie to jeden, konkretny model. Tutaj nie pozostawiamy wątpliwości - marzenia zawsze warto spełniać! Jeśli natomiast dysponujesz określoną kwotą, którą chciałbyś lub chciałabyś przeznaczyć na inwestycję to należy bardziej szczegółowo przeanalizować rynek. W ostatnich latach ceny samochodów klasycznych uległy znacznym zmianom. Wartość zdecydowanej większości modeli wzrosła często o kilkadziesiąt procent. Trzeba się więc zastanowić, czy interesujący nas model utrzyma tendencję wzrostową.

Aktualnie ciekawymi propozycjami na inwestycję wydają się modele takie jak m.in. Alfa Romeo Spider, Ford Mustang Fastback czy Camaro SS. Zmiana wartości tych pojazdów na przestrzeni ostatnich lat pokazała, że potencjalny zakup może przynieść zysk zdecydowanie większy, aniżeli jakakolwiek lokata. Śledzimy ceny amerykańskich klasyków od lat, więc jeśli zastanawiasz się nad zakupem koniecznie napisz lub zadzwoń. Postaramy się udzielić możliwie jak najwięcej informacji, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model.

Przed dokonaniem decyzji zwróć także uwagę na wymagania dotyczące przechowywania różnego typu samochodów klasycznych. Kabriolet latem da niesamowite wrażenia z jazdy oraz umożliwi to wspaniałe uczucie wiatru we włosach. Zimą natomiast w większości przypadków wymaga postoju w garażu. Pamiętajmy, że sposób przechowywania takich pojazdów ma znaczący wpływ na utrzymanie ich stanu.

Mustang Cabrio

Klasyk do remontu czy "igła" ?

Decydując się na zakup klasyka musimy mieć na uwadze, że na rynku dostępnych jest wiele egzemplarzy w bardzo zróżnicowanym stanie technicznym oraz wizualnym. Każda z dostrzeżonych wad będzie miała wpływ na realną wartość samochodu, dlatego też należy możliwie dokładnie ocenić stopień uszkodzeń interesującego nas egzemplarza. Zwróćmy także uwagę na fakt, że części do samochodów klasycznych nie są tak łatwo dostępne, a ich zakup często wymaga sporych nakładów czasu. Jeśli sami nie dysponujemy odpowiednią wiedzą oraz możliwościami to konieczne będzie znalezienie odpowiedniego warsztatu. To również może nie być prostym zadaniem. Pamiętajmy o tym, aby uniknąć dodatkowych problemów i nie zrazić się do klasyków :-)

Zdarzają się także tzw. "igiełki", których stan techniczny oraz wizualny nie budzi zastrzeżeń, często nawet zachwyca. Ceny tych modeli mogą być jednak zdecydowanie wyższe. Oszczędza to jednak nam czas na ewentualne naprawy, poszukiwanie fachowców oraz części. Samochody zachowane oryginalnie w bardzo dobrym stanie mają także zdecydowanie większy potencjał do wzrostu wartości. Zlecając zakup klasyka zwróć także uwagę na opinie i renomę firmy. Popyt na samochody klasyczne spowodował pojawienie się na rynku wielu firm, które niekoniecznie potrafią zapewnić odpowiednią obsługę i doprowadzić zakup pojazdu do samego końca.

Fastback for sale

Aspekty techniczne - silnik, skrzynia i rama

Zakup klasyka to nie tylko ustalenie budżetu oraz wybór modelu. Bardzo istotną kwestią są aspekty techniczne, takie jak silnik, skrzynia biegów oraz stan blacharsko-lakierniczy. Zdecydowana większość amerykańskich modeli dysponuje silnikami V8 o dużej mocy. Gwarantują one świetne wrażenia z jazdy, a także dźwięk i przyspieszenie, którego pozazdrościć może wiele teraźniejszych modeli. Dla początkującego kierowcy może to być jednak zbyt wiele, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach to pomyśl o słabszych wersjach silnikowych. Takie także istnieją, a niewprawiony kierowca będzie mógł czuć się za ich kółkiem zdecydowanie bezpieczniej. Jeśli jednak jesteś pewien swoich możliwości to w przypadku amerykańskiej motoryzacji wyobraźnia nie zna granic.

Niemniej ważnym jest wybór skrzyni biegów. Fani klasycznej motoryzacji wybiorą zapewne skrzynie manualne. Pozwolą one osiągnąć większą kontrolę nad samochodem oraz sprawdzą się w bardziej sportowym trybie jazdy. Automat zapewni za to zdecydowanie większy komfort jazdy, niestety kosztem droższej obsługi serwisowej oraz potencjalnej naprawy.

Kluczowym elementem konstrukcyjnym większości samochodów klasycznych jest rama. Jest to element stalowy, dlatego też zwróćmy uwagę czy nie jest on zbyt skorodowany lub wręcz "zjedzony" przez korozję. Niewielkie naloty będzie można stosunkowo łatwo usunąć poprzez czyszczenie oraz konserwację. Naprawa większych uszkodzeń będzie już wymagała ręki wykwalifikowanego blacharza, co z kolei może powodować znaczące koszty. Stan lakieru zweryfikować możemy poprzez zwyczajne oględziny oraz ewentualnie pomiar czujnikiem lakieru. Pozwoli to na ocenę, czy dane elementy były już w przeszłości naprawiane. Zwróćmy uwagę, że oryginalny lakier znacząco wpływa na wartość.

chevrolet nova 1969 for sale

Te samochody mają duszę!

Pamiętaj, że klasyczna motoryzacja rządzi się swoimi prawami. Każdy z tych samochodów ma swoją lepszą lub gorszą historię, ale przede wszystkim mają swoją duszę. Czasem nawet zadbane egzemplarze potrafią zrobić psikusa i musimy się z tym liczyć. Nieraz może zdarzyć się, że samochód nie odpali lub zakup brakującej części zajmie zdecydowanie więcej czasu. Takie egzemplarze wymagają również odpowiedniego przechowywania. Pamiętaj, że tutaj sprawdzi się popularne przysłowie - jak dbasz tak masz :-)

Dodge Charger

Komentarze

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco